Tufan İPEK

Tufan İPEK


El Ele Türkiye'm, Yardım Yağıyor!...

13 Şubat 2023 - 11:30

Bu zor günde, bu dar zamanda herkese ihtiyacımız var!
Bu zor günde herkesin yardımı çok önemli.
Bu yardımlar maddi manevi fark etmez.
Yurdum insanı, az veren candan çok veren maldan, diyerek çorbada tuz olmaya, acıya ortak olmaya, yaraya merhem olmaya çalışıyor…
Dünyadan ve canım ülkemin dört bir yanından yardımlar geliyor.
Her bölgeden tırlar akın akın deprem bölgelerine hareket ediyor.
Her geçen gün daha da artarak gelmeye devam edecektir.
Ediyor da…
Ne kadar yardım gelirse gelsin, kim ne kadar kira yardımında bulunursa bulunsun, giden canlar asla geri gelmeyecek.
Anaların, ninelerin, teyzelerin, amcaların, kardeşlerin ve canım Türkiye’min gözü hep yaşlı kalacak.
Umarım toplanan yardımlar depremzedelere can suyu olur.
Umarım, geçmişten ders alınır.
Umarım, bu dar zamanda siyaset rafa kalkar.
Umarım, hırslarımızı ve kavgalarımızı bu zor günlerde unutup kucaklaşmaya çalışırız…
Umarım, yardımlar yerinde zamanında ve faydalı bir şekilde kullanılır.
Ne bir savcı kalırdı, ne bir yasa, şu insanoğlu bir kendini yargılasa!…
Dünyadan ve ülkemizden gelen büyük yardımların bazıları kısaca şöyle:     
İlk günden itibaren organize edilerek deprem bölgesine gıda, kıyafet, elektronik cihaz ve insani yardım malzemesi taşıyan 45 yardım tırı gönderilirken, aynı zamanda devletin çağrısıyla harekete geçilerek deprem bölgesinde kullanılmak üzere AFAD'a 250 milyon lira nakdi bağış yapıldı. Depremin 3. günü itibarıyla Baykar, afet bölgesine toplamda 355 milyon 771 bin 721 TL'lik bağış ve yardım gerçekleştirdi.
***
İngiltere hükümeti kampanya kapsamında bugüne kadar halkın bağışladığı yardımlar 5 milyon sterline ulaşınca, üzerine 5 milyon daha ekleyerek Türkiye'ye iletecek.

Buna İskoç hükümeti de 500 bin sterlin katkıda bulunacak. DEC İskoçya da Perşembe günü yardım çağrısını resmen başlattı.
***

Miami merkezli sivil toplum kuruluşu GEM'in Türkiye'deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyasında, tıbbi gereçler, gıda maddeleri ve giyecek benzeri malzemeler toplandı. Yaklaşık 10 milyon dolarlık yardım paketleri, Türk Hava Yolları (THY) aracılığıyla yola çıkarıldı.
***

Dünya Bankası, Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan deprem felaketi sonrası gerçekleştirilecek yardım ve iyileştirme çabaları için 1,78 milyar dolar tutarında acil durum desteği sağlayacağını açıkladı.
***
Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, dünyaya Türkiye için acil yardım çağrısında bulundu. Ünlü iş insanı bölgede kullanılmak üzere depremzedelere 1 milyon dolarlık bağış yaparken, fonda toplanacak 1 milyon dolara karşılık 1 milyon dolar daha bağış yapacağını bildirdi.
***

Türkiye Futbol Federasyonu, deprem bölgesi için 20 milyon TL yardımda bulunacağını açıkladı ve bağış kampanyası başlattı.
***

Depremlerde zarar gören vatandaşlar için başlatılan yardım kampanyasında rekor bir bağışa ulaşıldı. Müge Anlı seyircilerinin yaptığı bağışlarla 
26 milyon 465 bin 720 TL toplandı.  
***
Suudi Arabistan'da kamu kurumu olan Kral Selman Yardım Merkezi'nin, dün itibariyle Türkiye ve Suriye'deki deprem bölgeleri için düzenlediği yardım kampanyası devam ediyor.

Online olarak başlatılan ve şimdiye kadar yaklaşık 400 bin kişinin destek verdiği kampanya kapsamında 147 milyon riyal (yaklaşık 39 milyon dolar) para toplandı.
***
Cengiz Holding, deprem bölgeleri için 500 milyon TL destekte bulundu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen deprem felaketinin ilk saatlerinden itibaren arama ve kurtarma çalışmaları için tüm iştirakleri, grup şirketleri, iş makineleri ve teknik ekibinin yanı sıra maden işletmelerinde çalışan uzman kurtarma ekipleriyle seferber olan Cengiz Holding, deprem bölgesine 500 milyon TL bağış yaptı.
***

Katar 2022 yılında kendi ülkesinde düzenlenen Dünya Kupası'nın 1.56 milyar dolarlık tüm gelirlerinin depremden etkilenen afetzedelere bağışlanacağını açıkladı. 
***

Ülkenin resmi haber ajansı KUNA'da yer alan habere göre, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prens Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye ile Suriye'ye 30 milyon dolarlık yardım talimatı verdi. Söz konusu meblağdan 15 milyon doların Türkiye'de depremden etkilenen bölgelere, 15 milyon doların da Suriye'deki bölgelere gönderileceği aktarıldı.
***

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ana ortağı Kuweit Finance House, depremin ardından bölgeye destek için harekete geçerek depremzedeler için 10 milyon dolar nakdi yardım desteğinde bulunduğu bildirildi.
***
Texas'taki Müslüman yardım kuruluşu Baitulmaal, yazılı bildirisinde, "Depremin Yıktığı Türkiye ve Suriye'ye 5,35 milyon dolar değerinde yardım gönderdiğini" ve daha fazlasının yolda olduğunu kaydetti.
***
Türkiye'de yaşanan 
deprem felaketinde yaraların sarılması için kampanya başlatan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin topladığı nakdi yardım 18,5 milyon Euro’ya ulaştı.
***
Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Hatem el-Bekri, cuma namazı sonrası Batı Şeria'daki camilerde depremzedeler için 3 milyon 500 bin şekel (yaklaşık 1 milyon dolar) yardım toplandığını söyledi.
***

Hollanda'da düzenlenen ‘Türkiye İçin El Ele’ kampanyasında bağış miktarı 5 saatte 2 milyon Euro’yu aştı.
***

İsveç, Türkiye ve Suriye'deki depremzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 37 milyon kron (yaklaşık 3 milyon 438 bin dolar) yardımda bulunma kararı aldı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum