Metin ATLI

Metin ATLI


Taktik Maçı Oldu

07 Kasım 2021 - 10:48

Her maç ve puan önemlidir ama Samsun 19 Mayıs Stadyumu bugün şiddetle puana ihtiyacı olan iki takımın mücadelesine sahne oldu.
Her iki takım da sezona şampiyonluk parolası ile başlamış ancak haftalar ilerledikçe bu hedefinden iyice uzaklaşmıştı.
Samsunspor bu maçı kaybetse düşme tehlikesi yaşayacak takımlardan birisi olacak. Manisa FK’nın durumu ise daha içler acısı.
Her iki takımda kötü gidişi sona erdirmek için teknik direktör değişikliği başta olmak üzere birçok hamle yapmış ancak bunu maçlara yansıtamamış.
Samsunspor’da kadro dışları, sakatlıklar, sorunlu ve formsuz oyuncular nedeniyle kadro kurmakta zorlanan bir teknik ekip.
Bu şartlar altında Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa kaleden başlamak üzere hemen hemen tüm bölgelerde değişik bir kadro ile maça başladı. Kalede Nurullah, stoper olarak Osman ve Yunus Emre, çift forvet olarak çıktığı hücum hattında ise Tomane’nin yanında Bah ile başladı.
Henüz galibiyetle tanışmamış yeni teknik direktörlerin takımları maça temkinli başladı. O kadar temkinli başladılar ki koskoca 45 dakikada konuk ekibin bir tane tehlikesi var o da duran top sonrası auta giden top.
İkinci yarıya iki değişiklikle başlayan Samsunspor rakip kalede tehlikeler yaratmaya başladı. Yasin kaçırdığı golün ardından oyundan alınırken taraftar tarafından protesto edildi. Bu protestonun sebebi formsuz olmasının yanında Hasan ile yaşadığı sıkıntının gün yüzüne çıkmış olması da olabilir. Bana göre Yasin ile taraftarın arası günden güne açılıyor.
Ali ve Saviçeviç’in devre arasında oyuna girmesi ile hareketlenen oyunda Yasin –  Fofana değişikliği ile Samsunspor’un baskısı iyice arttı ve Fofana ile gol geldi.
65’de gelen golden 2 dakika sonra saha karıştı ve Manisa FK 10 kişi kaldı. Yasin’in çıkmasından sonra kaptanlık pazubandını taşıyan Hasan Kılıç’ın bu tür olaylarda daha sakin olması gerekirken ateşe benzinle gitmesi hiç yakışmadı.
Manisa ekibi kalan dakikalarda 10 kişi ile golü arasa da Samsunspor kalecisi ve savunması buna izin vermedi.
Tam bir taktik maçı oldu. Oynanan oyun sıkıcı olsa da Milli takım arasına girerken alınan bu 3 puan çok önemliydi. İlk maçta forma giydikten sonra yedek kalan kaleci Nurullah’ın bu maçta ki performansı iyiydi. Sakatlıktan dönen  Saviçeviç’de tam olarak hazır olduğu zaman katkısının daha da artacağını düşünüyorum.
Samsunspor forması ile ilk kez 11’de maça başlayan Yunus Emre Çift’de heyecanını yenerse çok daha faydalı olacak. Bunun içinde daha çok süre alması gerekiyor. Bu kadar önemli bir maçta Yunus Emre’ye forma veren Fuat hocayı da tebrik etmek gerekiyor.
Önümüzde milli maç arası ve ardından deplasmanda Eyüpspor maçı var. Samsunspor bu arayı Antalya’da kamp ve hazırlık maçı yaparak geçirecek.
Fuat Çapa’nın bu sürede takımı daha iyi tanıma şansı olacak ve bu maçta yaptığı olumlu dokunuşlarını daha da artırmasını sağlayacaktır.
Kalın sağlıcakla…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum