OMÜ Tıp Öğrencileri 44. Mezuniyet Töreni ile Hekimliğe Adım Attı

Türkiye’deki sağlık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesine yetiştirdiği nitelikli mezunlarla katkı sunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi, 2021-2022 akademik yılında Türkçe ve İngilizce Tıp programlarında eğitim alan 280 doktor adayını uğurladı.

OMÜ Tıp Öğrencileri 44. Mezuniyet Töreni ile Hekimliğe Adım Attı
30 Haziran 2022 - 14:08
Geniş katılımla düzenlenen Tıp Fakültesinin 44. Mezuniyet Törenine; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Sancak, Prof. Dr. Selim Eren, Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter, Prof. Dr. Gamze Alaylı, akademisyenler, mezun öğrenci ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.
Çok sayıda Tıp Fakültesi öğrencisinin mezun olarak hekimliğe adım attığı 44. Mezuniyet Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, daha sonra açılış konuşmalarıyla devam etti.
Tıp Fakültemiz her alanda büyük başarılara imza atıyor
Törenin açılışında OMÜ ve Fakülte hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Rektör Yardımcı Prof. Dr. Recep Sancak, son yıllarda yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla Üniversitenin çok büyük atılımlar yaptığına dikkat çekti. Tıp Fakültesinin de en üst düzeyde sağlık hizmeti veren kurumlar arasında yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Sancak, “304 öğretim üyesinden oluşan Tıp Fakültemiz her alanda büyük başarılara imza atıyor ve bugün de Türkçe tıp programından 203, İngilizce tıp programından 77 toplamda ise 280 doktor adayını mezun ediyor.  Genç doktorlar, 6 yıllık eğitimleriniz sonucunda bilgi ve emeklerinizle ağır bir tıp eğitiminden geçerek özgüveniz yüksek, ne istediğinizi bilen, cesaretle hareket eden, insanları ve ülkesini seven bireyler olmanızı diliyorum. Edeceğiniz meslek yeminiyle toplumun sağlık hizmetini yükseltecek nitelikli hekimler olarak çalışma hayatınıza atılacaksınız. Bu süreçte birçok engelle karşılaşacaksınız almış olduğunuz üstün bilgi ve beceriler ile bu zorlukların üstesinden geleceğinize eminim.” ifadelerini kullandı.
İyi hekim olmanın temel koşulunu iyi insan olmanın oluşturduğunu unutmayın
İnsan yaşamı ve geleceği adına özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına minnet ve şükranlarımı sunarak konuşmasına başlayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk da “            Tıp Fakültemiz bugün 44. dönem mezunlarını veriyor. Mezunlarımızın değerli aileleri bizlere duyduğunuz güven ve çocuklarınıza verdiğiniz destekler için teşekkür ederiz. Onlar bugün mezun oluyorlar ve genç bir doktor olarak meslek yaşamlarına başlayacaklar, onlarla ne kadar gurur duyarsanız azdır. Öğrencilerimizi yaşadığı topluma duyarlı, bilginin ve analitik düşüncenin önemini kavramış, merak eden, araştıran, teknolojiyi tanı ve tedavide kullanabilen, hastasını daim önceliklerinin önüne koyan, merhametli, hastasını iyi dinleyen, iyi iletişim kuran, diğer sağlık personellerine saygılı, etik değerleri ve takım çalışmasını özümsemiş aydın hekimler olarak yetişmeyi hedefledik. Hayatınızda başarılar dilerim, iyi hekim olmanın temel koşulunu iyi insan olmanın oluşturduğunu unutmayın.” diye konuştu.
Hastalarımıza sevgi ve saygıyla yaklaşacağız
2021-2022 yılı mezunları adına Türkçe Tıp Programı dönem birincisi Dr. Hümeyra Tepe, yaptığı konuşmada “Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum hekimliğe adım atığımız bu günde dönemim adına bu konuşmayı yapmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum. Bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayarak sevincimize ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizler vicdanlı hekimler olarak hastalarımız için elimizden geleni yapacağız. Hastalarımıza sevgi ve saygıyla yaklaşacak en güncel bilgilerin ışığında tedavisini uygulayacağız. Mesleğimizin hak ettiği değere ulaşabilmesini, sağlıkta şiddetin son bulmasını ve daha güzel şartlarda çalışabilmeyi umut ediyorum.” sözlerine yer verdi.
Tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum
İngilizce Tıp Programı 2021-2022 dönem birincisi Yemenli Dr. Sara Vahid ise yaptığı konuşmada, “Bugün Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan OMÜ’de bu konuşmayı yapıyor olmamın gururu ve mutluluğunu yaşıyorum. Zorlu maceramızın sonuna geldik. Bizlere her konuda sonsuz bilgileri ile yol gösteren değerli hocalarımıza emekleri için minnettarız. Tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Türkiye’deki doktorların içinde bulunduğu bu zorlu dönemin özverili çalışmalarınız sayesinde son bulacağından eminim” dedi.
Konuşmaların ardından birinciler, mezuniyet kütüğüne plakalarını çaktılar. Sonrasında kürsüye davet edilen genç doktorlara diplomaları verildi. Dereceyle mezun olan öğrencilere diploma ve hediyeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Mezuniyet töreninin sonunda hekimlik yemini eden öğrenciler, keplerini havaya atarak mezuniyet sevinci yaşadı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum