Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 İlimizde Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan, "Arifeden bayramın son gününe kadar, 23-24-25-26 Mayıs'ta 81 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 İlimizde Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak
19 Mayıs 2020 - 01:00

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bayramda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan,"23-24-25-26 81 ilimizden tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine uygulanacaktır. 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır" dedi.
Darbe Çığırtkanlığı Yapanlar Cevabı Milletimizden Alacak
Gerekli tedbirler alınarak 29 Mayıs Cuma namazı ile birlikte camilerin ibadete açılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan," Camilerimizde sösyal mesafeye uyarak namazımı eda edeceğiz. Yeni eğitim-öğretim yılı Eylül ayında başlayacak. Mübarek günlerde bile kan akıtmaktan çekinmeyen teröristler mevlam kahretsin diyorum. İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan Vefa Grubuna PKK'lıların yaptığı saldırı, Adana'da CHP'lilerin yaptığı saldırı farklı araçlarla olsa da aynı gayeye yöneliktir. Darbe çığırtkanlığı yapanlar cevabı milletimizden alacak. Ülkesine ve halkına hizmet için koşturan kamu görevlilerine pusu kuranları, darp edenleri asla unutmayacağız. Siyasette kurdukları ittifakı, sahada devlete saldırmak üzere genişletenlerin hesabını millerimiz sandıkta görecek" diye konuştu.
Ayakta Kalanların Foyaları Birer Birer Ortaya Çıkıyor
Milletvekili pazarı kurmaktan terör örgütleriyle ittifaka, her türlü kepazeliği sergileyip üzerini demokrasi kılıfıyla örtmeye çalışanlar için yolun sonu görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan, "Buldukları her fırsatta darbe, kaos çığırtkanlığı yapanlar cevabını milletimizden alacaklardır. Ülkenin ortak değerlerini istismar ederek yıllarca ayakta kalanların foyaları birer birer ortaya çıkıyor. Türkiye önümüzdeki dönemde sadece salgını yenmekle kalmayacak, bu hastalıklı siyasetin temsilcilerinden de kurtulacaktır. Bu vesileyle bir kez daha salgın döneminde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız başta olmak üzere milletimize hizmet etmek için çalışan Vefa Sosyal Destek gruplarına teşekkür ediyorum. Sağlık personelimize, güvenlik güçlerimize, tüm emekçi kardeşlerime teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
MASKE KULLANMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRECEĞİZ
Bu haftaki kabine toplantımızın en önemli konusu koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelerdi vurguşu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan, "Ancak bizim salgının üstesinden gelmemiz yetmiyor, bu salgın tehdidinin tamamen ortadan kalkması sorunun tüm dünyada çözümüyle mümkündür. Ne ülkemizde ne de dünyada hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı tamamen kapatıp, günlük hayatı tamamen durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Her hafta altını ısrarla çizdiğim gibi ne ülkemizde ne de dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hayatımızı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Bu yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz" ifadeleri kullandı.
Sağlık Altyapımızı Daha Da Güçlendiriyoruz
Sokakta, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında en az 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakmaya özen gösterileceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan,  "Ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Salgınla mücadelenin en etkili yöntemi olarak ifade ettiğimiz, maske, mesafe, temizlik üçlüsü hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelecek. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamak çok önemli. Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayılarımız oldukça düşük düzeyde. Açacağımız yeni hastanelerle sağlık altyapımızı daha da güçlendiriyoruz. Temizlik malzemeleri konusunda sıkıntımız yok.  Başakşehir'deki hastaneyi Japonya başbakanı ile perşembe günü açıyoruz. Hastanemizin adını Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi olarak netleştirdik. Çam bizleri, Sakura Japonyayı simgeleyecek" dedi.
Kurallara Uymasını Tekrar Tekrar Rica Ediyorum
Artık koronavirüs veya benzeri salgın hastalıklara karşı daha hazırlıklı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan," Her gün kamuoyu ile paylaşılan veriler, salgının yatay çizgiye çekildiğini gösteriyor. Yeni vaka sayısını en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Hayata geçirmeye başladığımız normalleşme takviminin sürmesi, ancak vaka sayısının sıfırlanmasıyla mümkündür. Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişmeler olursa bazı tedbirleri belki çok daha sert bir şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Vatandaşlarımızın belirlenen kurallara uymasını tekrar tekrar rica ediyorum. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları belirleyen rehberler yayımlandı. Bu hafta Çarşamba ve Cuma günleri gençlerimizle ilgili esnetme uygulaması yine devam edecek. 24 Mayıs Pazar saat 14.00 ile 20.00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkabileceklerdir" diye konuştu.
Hesaplaşmaya Kalkanlara Da Bunun Bedelini Ödetiyoruz
Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkûmun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatıldığı söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan," 2018 Ağustosunda maruz kaldığımız sinsi saldırının ardından aldığımız tedbirler sayesinde bu atağı boşa çıkardık. Ülkemize karşı ekonominin kurallarıyla izah edilemeyecek bu tür kumpaslara girişerek Türkiye ile hesaplaşmaya kalkanlara da bunun bedelini ödetiyoruz. Türkiye güçlü bir tarihi arka plana sahip, askeri alanla destekleyerek farkı bir boyuta yükselmiştir. Dünyanın yeni bir değişimin olduğu açıkça ortayken Türkiye'ye karşı eli kanlı teröristlerin, çıkarcı lobilerin yanında yer alanların bir an önce gerçekleri görmesini diliyoruz" şeklinde konuştu.
19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı'nı Tebrik Ediyorum
Yeni dönemde tüm bu hakikatler ışığında güçlü Türkiye'nin inşasını hızla tamamlanacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan," Milletimizin ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bundan 101 yıl önce bir 19 Mayıs günü Samsun'a ayak basarak istiklal mücadelesinin ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm kurtuluş savaşı kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum. Saat 19.19'da İstiklal Marşı çağrısı saat 19.19'da ülkemizde tüm stadlar ışıklandırılarak, seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır. Milletimizin tüm fertlerini aynı saatte evlerinin pencerelerinden İstiklal Marşı okumaya davet ediyoruz" dedi.
Köksal ÖNER
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum