Hakkı EMİROĞLU

Hakkı EMİROĞLU


MHP ve Dr. Devlet Bahçeli

10 Ocak 2023 - 15:59

1994 Genel seçimlerinde MHP’nin TBMM dışında kalmasının ardından merhum genel başkan Alpaslan Türkeş tarafına genel sekreterlikten alınarak üniversiteye geri gönderilen Dr. Devlet Bahçeli’nin yerine Koray Aydın genel sekreterliğe getirilmişti.
Başbuğ Türkeş ölene kadar da Dr. Bahçeli MHP Genel Merkezi’ne girememiştir.
Başbuğ Türkeş’in vefatının ardından olaylı bir kongrenin ertelenmesi ile MHP Genel Başkanlığına seçilen Devlet Bahçeli 1999 genel ve yerel seçimlerinin ardından gösterdiği başarıyla MHP merkez sağın birinci partisi haline gelmişti.
Kendisine altın tepside sunulan Başbakanlık görevini kabul etmeyerek 77 yaşındaki Bülent Ecevit’in Başbakanlığını Rahşan Ecevit’in hakaretlerine rağmen kabul etmişti.
Kendisi de Başbakan yardımcısı olmuş ve yurtdışından Kemal Derviş ithal edildi.
İktidar Partisi DSP üçe bölünürken sırça Köşkü’nden seyretmişti.
Bülent Ecevit üniversite mezunu olmadığından Cumhurbaşkanı adayı olamayınca, Bahçeli başbakan yardımcısı olarak Cumhurbaşkanlığına aday olmamıştı.
TBMM’de adam bulanmamışlar gibi Anayasa Mahkemesi başkanı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanı olmasını sağlamıştı.
Anayasa kitapçığını Bülent Ecevit’in kafasına fırlatarak ülke bunalımdan bunalıma girmiş Bursa’ya havlu almaya giderken bir de havlu atarak 3 Kasım 2002 seçimleri için tarih vermişti. 2002 seçimlerinde Ak Parti tek başına iktidar olurken MHP baraj altında kalmıştı.
2007 seçimleri ile yeniden MHP meclise girerken Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını sağlamıştır.
Bir müddet Ak Partiye muhalefet eden Bahçeli çok geçmeden AKP’nin yılmaz savunucuları arasında yer almıştır.
MHP bölünüp içinden İYİ Parti doğarken önce vurdumduymaz ardından kızım evine dön gel diyerek Meral Akşener’i geri çağırmışsa da uğraşları beyhude haline gelmiştir.
Türk milliyetçiliği davası için 30.000 şehit, 50 bin gazi veren bu büyük davanın tarihine bir gün kara kalemle Dr. Devlet Bahçeli de yazılacaktır.
Bu böyle biline!...

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum