TFF'den Olay Yaratacak Karar!...

Müsabakalarda hakemlerin sık sık yaptıkları hataların tartışılmasını engellemek isteyen Türkiye Futbol federasyonu, yeni projelerini hayata geçirmek için çalışıyor.

TFF'den Olay Yaratacak Karar!...
31 Ocak 2024 - 12:20
Türkiye Futbol Federasyonu, yeni projeyi hayata geçirmek üzere yoğun mesai yapıyor.
Atılması planlanan yeni adımlarla ilgili tanıtımlar da sürüyor.
Federasyon, önemli bir yatırım sonucunda hayata geçirdiği Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin ardından hakem kararlarının tartışmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor.
VAR kayıtları açıklanacak
Bu çalışmaların başında ise VAR Kayıtları geliyor. Her tartışmalı kararın ardından gündeme getirilen VAR Kayıtlarının yayınlanmasıyla ilgili testler sürüyor.
IFAB, VAR konuşmalarının eğitim amaçlı yayınına izin veriyor.
Türkiye Futbol federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Hakemlerimiz de VAR konuşmalarının açıklanmasını istiyor. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. VAR incelemesinin yapıldığı pozisyonlardaki konuşmaların açıklanması gündemimizde. Amacımız futbolda daha adil ve şeffaf bir yönetim oluşturmak" şeklinde konuştu.
İspanya Futbol Federasyonu, İspanya Lig’inde La Liga’da kayıtları günün maçları bittikten sonra yayınlıyor. Bu kapsamda Türkiye’de de benzer bir çalışma söz konusu. Kısa süre içerisinde Süper Lig’de de kayıtların yayınlanması planlanıyor.
Yabancı gözlemci gelecek
Türkiye Futbol federasyonunun açıklamalarında, 26. haftadan itibaren uygulanacak yeni bir gözlemci organizasyonu için hazırlıklar tamamlanmak üzere. Artık yabancı gözlemciler, hakemlerin notlarında büyük pay sahibi olacak.
Planlama doğrultusunda; 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey yabancı gözlemcilerinin hakem notuna etkileri yüzde 50 olacak.
Statta görevlendirilecek olan gözlemcinin hakem puanına etkisi yüzde 30’la sınırlandırılacak. Kalan yüzde 20’lik bölümde ise anket devreye girecek.

VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilecek notun toplam nota etkisi de yüzde 20 sayılacak. Mevcut durumda maça giden gözlemcinin yüzde 35’lik, TV gözlemcisinin yüzde 35, anketin ise yüzde 30’luk bir etkisi söz konusuydu.
E-bilet sistemi
Türkiye Futbol Federasyonunun diğer ana gündem maddelerinden bir tanesi de elektronik biletler. Bu konuda Kulüpler Birliği’nin bazı talepleri olmuştu.
Yasal zorunluluk olan e-bilet sistemi devam edecek. Ancak yeni ihale hazırlığı sürüyor ve bu konuda da detaylı çalışmalar yapılıyor.
Hazırlanan yeni modelde Kulüpler Birliği ile birlikte yapılan çalışmalar belirleyici olacak.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum