Samsun'da "Gastronomi" Etkinliği

Samsun valisi Orhan Tavlı 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15-22 Nisan “Samsun Gastronomi” Tadım ve Tanıtım etkinliğine katıldı.

Samsun'da "Gastronomi" Etkinliği
16 Nisan 2024 - 10:29
Samsun valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Turizm fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut, protokol üyeleri ve sektör temsilcileri ile birlikte Tavlı 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 15-22 Nisan “Samsun Gastronımi” Tadım ve Tanıtım etkinliğine katıldı.
*Bafra Manda Kaymaklı Lokum
*Bafra Pidesi
*Çarşamba Pidesi
*Terme Pidesi
*Yakakent Mantısı
*Bafra Nokulu
*Samsun Simidi
*Samsun Kaz Tiriti
*Çarşamba Kıvratması
*Salıpazarı Kestane Balı gibi “Çoğrafiişaret” Tescilli tatları başta olmak üzere birçok yöresel lezzetiyle Samsun mutfağımızın sağlıklı, geleneksel,  köklü ve çok yönlü bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirten Samsun valisi Orhan Tavlı; Şehrimizin doğal, tarihi ve kültürel turizm potansiyelinin yanında “Gastronomi Turizmi” alanında da önemli bir altyapıya sahip olduğunu ifade etti.
Ayrıca Tadım ve Tanıtım Etkinliğinde misafirlerimize yöresel lezzetlerimiz; Koyun Peyniri, Mantı, Pancarlı Ekmek, Salep, Nebiyan Fasulyesi, Dal Turşusu, Pıtıl, Şeker Pancarı Pekmezi, Kuşburnu Marmelatı, Acuk Ekşisi, Menemen, Fasulye Turşusu, Kıvratma, Keşkek, Fındık Ezmesi, Kestane Balı, Kestane böreği, Pekmezli Simit, Yoka Tatlısı, Baklalı Dolma, Katık Böreği, Pide, Dondurma, Nokul, Manda Kaymaklı Lokum, Manda Peyniri, Manda Yoğurdu, Manda Kaymağı, Kaz Tiridi, Haluçka Çorbası, Lahana Çorbası, Tarhana Çorbası ikram edildi.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum