Kosova ile Yakın İş Birliği Devam Ediyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Kosova’nın Prizren şehrinde bulunan Esnaf Derneğinin 2022 yılında imzaladığı protokol çerçevesinde Tıp Fakültesinde gözlemci statüsünde eğitim almak için Samsun’a gelen Kosovalı farklı branşlara sahip doktorlar, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal ile kahvaltı programında buluştu.

Kosova ile Yakın İş Birliği Devam Ediyor
19 Eylül 2023 - 10:01
OMÜ Konukevi’nde düzenlenen kahvaltı programına ayrıca; Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Çokluk, Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu ile İş Birliği Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. İlkay Erken ve Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Birol Kurt da katıldı.
Kosova’nın önemli şehirlerinden Prizren’deki Esnaf Derneği ile 2022 yılında imzalanan protokol uyarınca geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kosova’da görev yapan doktorlar, OMÜ Tıp Fakültesinde gözlemci statüsünde eğitim almak için geliyor.
Geçen yıl protokol kapsamında toplamda 30 doktor, gözlemci olarak eğitim alırken bu sene ilk etapta Tıp Fakültesine 20 doktor daha gelecek.
Bu yıl protokol kapsamında gelen doktorların ilk grubu ile Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, organize edilen kahvaltı programında bir araya gelerek protokolü ve bu kapsamda verilen eğitimi değerlendirdi.
Rektör Ünal “İş birliğine dayalı tecrübe ve bilgi paylaşımlarının ortak bir gelecek inşası için vazgeçilmez değerde olduğunu düşünüyoruz”
Görüşmede OMÜ olarak Kosova merkezli Balkan coğrafyası ile ilişkileri geleneksel hâle getirerek sürdürmek ve geliştirmekten memnuniyet duyduklarını belirten Rektör Ünal, “Özellikle Kosova’da Esnaf Derneğinin kurumsal iş birliği bizler için çok önemli. Derneğin, bu köprü görevini sivil toplum anlayışı ile icra etmesini takdir ediyoruz. Farklı etnik ve politik problemleri olan Balkan coğrafyası ile üniversitelerimiz sayesinde kurumsal iş birliğini geliştirmenin bölgenin istikrarı için son derece önemli olduğunu ve bu doğrultuda karşılıklı iş birliğine dayalı tecrübe ve bilgi paylaşımlarının ortak bir gelecek inşası için vazgeçilmez değerde olduğunu düşünüyoruz. Kosova’nın farklı hastanelerinde görev yapan doktorlar, Üniversitemizde yeni teknikler ve branşlarla ilgili tecrübeler edinmelerinin yanı sıra, kendi tecrübe ve bilgi birikimlerini de paylaşıyorlar. Bu birliktelik, akraba ve dost kültürler arasında yakın dostluğa dayalı dayanışma zemini oluşturmakta. Dolayısıyla Türkiye ile Balkanlar arasındaki bu gönül birlikteliğinin yeni projeler ve daha kapsamlı iş birlikleri üzerinden geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.
Sizleri de kendimiz gibi görüyoruz
İmzalanan protokolün temelinde bilgi ve tecrübe aktarımı olduğuna işaret eden Rektör Ünal, devamında şunları kaydetti; “Sizleri de kendimiz gibi görüyoruz. Her zaman kardeş ülke olarak benimsediğimiz Kosova’daki halkın ihtiyacını karşılayacak ve oradaki Müslüman varlığını güçlü kılacak destek için çalışma başlattık. Söz konusu protokol, bilginin ve tecrübenin transferine ilişkin yapılmış bir çalışmayı içeriyor. Bu nedenle doğrudan halka dokunabilecek olan doktor ve öğretmen gruplarını planlamıştık. Sürece dâhil olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Cengiz Çokluk’a da teşekkür etmek istiyorum. Sağlıkla ilgili süreci baştan itibaren yöneten ve bütün imkânları açan Cengiz Hocamız oldu. Bu çalışmanın en küçük parçası gözlem düzeyi, ardından bilginin transferi olacak. Ama bizim burada arzuladığımız, uygulamanın ve tecrübenin aktarılması. Bu açık bir davettir. Bugün de olsa, gelecekte de olursa ihtiyaç duyduğunuz her konuda biz yanınızda olacağız.”
Sadece kendi alanınızda değil, diğer alanlarla da ilişkiler kurmalısınız
Rektör Ünal, iş birliğinin Tıp Fakültesi ile sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayarak şu değerlendirmede bulundu; “Buradaki temel motivasyon; sürekli alıcı pozisyonunda olmanız değil, ortak projeler sayesinde bilgi üreten ve tecrübeyi geliştiren çalışmalara imza atmak. Buradaki kalıcı dostluklarınız ve paydaşlarınız çok önemli. Sadece kendi alanınızda değil, diğer alanlarla da ilişkiler kurmalısınız. Her şeyden önce çalıştığınız kurum ile OMÜ arasında sağlam bir köprü ve sağlıklı bir ilişki kurmanız bizim açımızdan büyük önem arz ediyor. Birlikte yapılacak yayınlar ve projeler, alınacak patentler ve bunların dışında ticari gelir sağlamak için yapılacak çalışmalar, iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Sadece Tıp Fakültesi ile sınırlı kalmamak üzere şehirdeki diğer yapılanmaları da ziyaret etmek hem sizlere önemli şeyler katacak hem de birlikte yapılabilecek çalışmaların önünü açacaktır.”
Misafir doktorlar ise OMÜ’nün fiziksel imkân ve bilimsel bilgi birikiminin paylaşılmasından duydukları memnuniyeti belirterek, Kosova ile kurumsal iş birliği alanlarının geliştirilmesi noktasında birer kültür elçisi olacaklarını ifade ettiler.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum