Reklam

%1'lik Baraja Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi!

400 TL’lik toplu sözleşme ikramiyesindeki %1’lik baraja Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi.

%1'lik Baraja Danıştay Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdi!
22 Aralık 2021 - 16:55
Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonuna(Çalışan-Sen) bağlı Ofis Bir-Sen Genel Başkanı Dr. H. Selen Dağıstan Namlı, basına yazılı açıklama yaparak “Danıştay’ın 400,00.TL Toplu Sözleşme İkramiyesine %1’lik baraj getirilmeye çalışılması örgütlenme özgürlüklerinin önüne konulmaya çalışılan en büyük engellerden biriydi ve Danıştay On ikinci Dairesi bu adaletsizliğe [DUR) demiştir” dedi.
Danıştay 400 TL’lik Toplu Sözleşme İkramiyesine %1’lik Baraj getirilmesine “DUR” dedi.
Ofis Bir-Sen Genel Başkanı Dr. H. Selen Dağıstan Namlı, “Danıştay’ın 400,00.TL Toplu Sözleşme İkramiyesine %1’lik baraj getirilmeye çalışılması örgütlenme özgürlüklerinin önüne konulmaya çalışılan en büyük engellerden biriydi ve Danıştay On ikinci Dairesi bu adaletsizliğe “DUR” demiştir. Kamu çalışanlarının haklarını ve hukukunu koruması gereken yetkili sendika ile birlikte diğer işbirlikçileri Toplu Sözleşme görüşmelerindeki beceriksizliklerini, basiretsizliklerini örtbas etmek, oluşabilecek tepkiler sonrası kendi sendikalarından üyelerinin istifa etmesini engellemek ve diğer sendikalara üye olacaklarının önünü kesmek için  %1’lik baraj getirmeye çalışarak kamu çalışanlarının örgütlenme özgürlüğünü elinden almaya çalışmışlardır. Kamu çalışanlarının özlük ve sosyal haklarının iyileşmesi ve güzelleşmesi için mücadele etmesi gerekenler, memurların özgür iradeleri ile sendika seçme hakkını sınırlamaya kalkışmışlar ve bu oyununu gören yargı bu oyuna dur demiştir” dedi.
Ofis Bir-Sen Genel Başkanı Dr. H. Selen Dağıstan Namlı, “6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri tüm çalışanlar açısından bir hayal kırıklığı olmuştur. Çünkü sözleşme için masaya oturulan tarihte enflasyon rakamları %19,50 iken memur gelecek yıl için toplamda 5+7=12 olarak imza atmış ve memur enflasyona karşı ezdirilmiştir. Herkesin şunu iyi bilmesi gerekir ki, yetkili sendikanın memur ve emeklinin mali ve sosyal hakları için değil, kendi çıkar, menfaat ve gelecekleri için mücadele ettiğini her fırsatta söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Bunun doğruluk tezini de geçmişte konfederasyonlarından kaç tane milletvekili çıkardıklarına bakarak ortaya koyabilirler. Sendika kişilere yer açma yeri değildir. Kişilere çıkar ve menfaat sağlamak adına yer açmaya çalışmak yerine güçlü bir sivil toplum kuruluşu olma yolunda ilerlemek ve çalışanların güvenini kazanmak demokrasinin en güzel örneğidir. Sendikaların görevi siyaset yapmak değil, kamu çalışanlarının haklarını savunmaları gerekmektedir” şek­lin­de ko­nuş­tu.
Tüm kamu çalışanları hangi sendika üyesi olursa olsunlar,  şartsız, şurtsuz 400 liralık toplu sözleşme ikramiyesini alacaklardır.
Ofis Bir-Sen Genel Başkanı Dr. H. Selen Dağıstan Namlı, sözlerine şöyle devam etti; Memurların insanca yaşayabilecekleri koşulların sağlanması Anayasal bir haktır. Ve ne yazık ki, kamu çalışanlarının emeğini, hakkını, hukukunu koruması gereken yetkili konfederasyon ve işbirlikçi ortağı adeta kendi gelecek ve istikballerini korumaya çalışarak ve memurların özgürlük haklarını kısıtlamaya çalışarak ne kadar etkisiz olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Danıştay 12. Hukuk Dairesi açılan davaların konusuyla ilgili kararını oybirliğiyle vermiş, %1’lik baraj tarihe karışmıştır. Tüm kamu çalışanları hangi sendika üyesi olursa olsunlar, 400 liralık toplu sözleşme ikramiyesini alacaklardır. Karar tüm sendikalar için emsal karar niteliğinde olup, dava açmış olsun veya olmasın tüm sendikaları kapsamaktadır. Adalet ve hak yerini bulmuş, hukuksuzluğa dur denilmiştir” dedi.
Sendikanı Sorgula, Geleceğini Karartma! OFİS BİR-SEN Çatısı Altında Buluşmaya Davet Ediyoruz…
Genel Başkan Namlı, son olarak şunları söyledi; “Artık Kamu Çalışanlarımız gerçeği görmelidirler ve üyesi bulundukları sendika ile olan bağlılıklarını yeniden gözden geçirerek, sendikalarını sorgulamalı ve geleceklerini karartmamalıdırlar.  Tüm kamu çalışanlarımız Toplu Sözleşme Masasında kendilerini temsil eden, çalışanları enflasyona ezdiren ve örgütlenme özgürlüklerini ellerinden almaya çalışan bu sendikalardaki üyeliklerini askıya alarak OFİS BİR-SEN çatısı altında buluşmalıdırlar” dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum