Vefa Gününde "Vefa"Sızlık!

Bugün çok değerli Samsunumuzun en önemli ve sürekli markası olan Samsunspor’un 20 Ocak 1989 Cuma günü sabahı Malatyaspor deplasmanına giderken takım otobüsünün Havza çıkışında yaptığı kazada futbol şehidi olan şehitlerimiz adına yapılan “Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı”nın açılışını medyadan takip ettik!

Vefa Gününde "Vefa"Sızlık!
20 Ocak 2021 - 19:40 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 19:50
Tüm Samsunspor Futbol Şehitlerine Allah’tan rahmet diliyoruz.
32 yıllık kazanın ardından anıt ile ilgili ilk adım, 2014 yılında Samsun’lu üç spor yazarı ve yine Samsun’lu Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olarak Prof. Dr. Metin Eker ve Prof. Dr. Ali Seylan tarafından Havza’da kaza mahallinde atılmıştı. Bugüne dek geçen yedi (7) yıl içinde anıt projesi gerçekleştirimi, inşaat için gelir temin etme çalışmaları, kamuoyu çalışmaları, geceler, sergiler gibi birçok etkinliğin altında imzası olan Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Anıt tasarımını gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Seylan, Spor gazetecileri Nedim Aydın, Mehmet Yazıcı ve Oktay Öztürk için vefasızlık sergilenmiştir.
Açılış törenlerine bu isimler davet edilmemiştir. Açılış konuşmaları ve diğer sunumlarda Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı” tasarımını gerçekleştiren hocamızın ismi geçmemiştir. Süreci yöneten ve sonucu belirleyen katkının sahibi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu’ndan bahis dahi söz konusu olmamıştır.
Bu bir vefasızlık görüntüsü sergilemiştir. Anıtı ihaleye çıkaran, maliyeti ve mahiyeti ile  bugüne yetiştiren Büyükşehir  Belediyesi’ne ve Başkanına şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak bu hassasiyeti göz ardı edemeyiz. Emeğe, niyete, beklentiye ve Samsun ve Samsunspor sevgililerine bakış açısını gösteren bu yaklaşım benzer bakış açılarıyla mukabele gördüğünde ise geç kalınmış olacaktır.
Ayrıca, Anıt’ın adı tüm yedi (7) yıl boyunca “Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı” olarak anılmasına rağmen açılış program anonslarında ve pankartlarda “Samsunspor Anıtı” olarak adlandırılması ise başka bir şaşkınlık yaratmıştır. Söz konusu kasıttaki amacı anlamak ise güçtür.
Vefa günüde “vefa”sızlık olarak değerlendirebileceğimiz bu metin, sürecin içinde başlangıcından sonuçlanıncaya kadar yer alan tüm Samsunspor sevdalıları adına kamuoyu ile paylaşılmak üzere hazırlanmıştır.
Prof. Dr. Metin Eker
Samsun Kültür Ve Sanat Platformu
Derneği Başkanı
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum