SİMDER'den Afetzedelere Destek

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) deprem felaketinin ardından şehre gelen ailelerin yemek ve kıyafet ihtiyaçlarını karşılayan Samsun Kızılayı ile bir araya gelerek afetzedelere destek olmak adına yapılabilecek çalışmalar istişare edildi.

SİMDER'den Afetzedelere Destek
05 Mart 2023 - 18:29
SİMDER Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programının bu haftaki misafirleri Samsun Kızılay Başkanı Ahmet Muştu ve yönetim kurulu üyeleri oldu. SİMDER üyesi müteahhitlerle bir araya gelinen programda Samsun’a deprem bölgesinden gelen yaklaşık on altı bin vatandaşın olduğu dile getirilerek Samsun Kızılayı’nın bu konudaki sosyal yardımları ele alındı. 
SİMDER Başkanı Yunus Güney, “Memleketimizin köklü kuruluşlarından Kızılay’ımızın il yönetimini bugün burada ağırlıyoruz. Bizlere Kızılay’ın çalışmaları, hedefleri ve stratejileri ile ilgili sunumlarda bulundular. Kızılay’ın yaptığı çalışmalar tabii ki biliniyor ama bu konuyu daha yakın daha içten, daha samimi şekilde birinci elden duymak istedik. İl bazında yaptıkları çalışmaları ve yapmak istediklerini anlattılar. Kızılay son yaşadığımız deprem felaketinden sonra çok ön plana çıktı. Kızılay'ın çalışmaları ile ilgili toplumda ciddi bir bilgi kirliliği oluştu. Bu bilgi kirliliğinin de önüne geçebilmek maksadıyla burada bir araya geldik ve oldukça faydalı oldu. Deprem felaketinin ardından ilimize gelen afetzede vatandaşlarımız için olsun hâlihazırda ihtiyaç sahipleri için devam eden sosyal yardım çalışmaları için olsun, Kızılay bu noktada çok önemli görevler üstleniyor. Bizde onlara destek olmak adına neler yapabiliriz, iş adamları bu konuda nasıl katkıda bulunabilirler bunları ele aldık. İnşallah burada bizlerle beraber olan müteahhit iş adamlarımız da taşın altına elini koymaktan çekinmeyecek bizlerde afetzede vatandaşlarımız için gerekli desteği vereceğiz” dedi. 
Sektör olarak inşaatların kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmasını her zaman dile getirdiklerini de belirten Başkan Güney, usulsüz yapıldığı düşünülen ya da tespit edilen inşaatların da mutlaka yetkililere ve hatta gerekirse SİMDER’e de bildirilmesini istedi. 
Samsun Kızılay Başkanı Ahmet Muştu ise Kızılay Derneği’nin tarihini anlatarak başladığı konuşmasında, Samsun Kızılayı olarak yapmış oldukları sosyal yardımlar hakkında bilgiler verdi. Kızılay’ın ayni ve nakdî yardımlar kabul ettiğini belirten Muştu, Kızılay’ın fitre, zekât, gıda, şükür, adaklık kurban ve nakdi yardımlarla insanların hayatlarına dokunabildiğini belirtti.  İhtiyaç sahipleri için yapılan çalışmaların yanı sıra Samsun’a deprem bölgesinden gelen yaklaşık on altı bin vatandaşın olduğunu ve bunlara yönelik sıcak yemek, gıda ve kıyafet yardımlarına devam ettiklerini belirten Ahmet Muştu, Samsun Kızılayı’nın bütçesinin üzerinde bir gayretle bunu sürdürebildiğini ifade etti. Bu gayretin sürmesi için yapılabilecek her katkının önemli olduğunu vurgulayan Muştu, SİMDER üyesi müteahhit iş adamlarının yapabilecekleri katkılar hakkında bilgiler verdi.
  Deprem felaketinden dolayı vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dilekleri ile tamamlanan konuşmaların ardından program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum