ISIF'23'te OMÜ'ye, 1 Altın, 4 Gümüş, 5 Bronz ve 1 Özel Ödül

Yerli ve yabancı toplam 424 buluşun sergilendiği 8. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (İstanbul International InventionFair – ISIF’23) Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ); 1 altın, 4 gümüş ve 5 bronz madalya olmak üzere toplam 10 madalya ve 1 de özel ödüle layık görülerek büyük bir başarıya imza attı.

ISIF'23'te OMÜ'ye, 1 Altın, 4 Gümüş, 5 Bronz ve 1 Özel Ödül
02 Mayıs 2023 - 19:33
ISIF’23; Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) ev sahipliğinde, Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA), Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve Avrupa Patent Ofisi (EPO) iş birliğiyle 27 Nisan – 1 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki İstanbulTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirildi.
31 ülkeden 424 buluş sergilendi
TEKNOFEST bünyesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açılan ISIF’23’te 31 ülkeden 286’sı yerli, 138’i yabancı olmak üzere toplamda 424 buluş vitrine çıktı.
Avrupa Patent Ofisi Başkanı da ödül törenindeydi
ISIF'23'ün 29 Nisan Cumartesi günü yapılan ödül töreninde Avrupa Patent Ofisi Başkanı AntonioCampinos da yaptığı konuşmayla katılımcılara hitap ederken, dereceye giren buluşçulara farklı kategorilerde "ISIF'23 Uluslararası Buluş Fuarı Organizasyon Ödülleri" ve "ISIF'23 Uluslararası Buluş Fuarı Özel Ödülleri" takdim edildi.
Altın madalya ve Makedonya Özel Ödülü Mühendislik Fakültesi araştırmacılarının
2016’dan bu yana düzenlenen ve dünyanın en fazla ziyaretçi sayısına sahip uluslararası buluş fuarı konumundaki İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nın sekizincisinde OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Dr. Erkan Öztürk ve Semih Kaygusuz “Ateşli Silahlar için Ateşleme ve Tetik Mekanizması” adlı buluşlarıyla altın madalya ve Makedonya Özel Ödülü’nü kazandı.
Türkiye’nin uluslararası düzeyde gerçekleştirilen tek buluş fuarı olan ISIF’23’te OMÜ’nün hak sahipliğinde gümüş ve bronz madalyaya değer görülen diğer akademisyen ve araştırmacılar ile buluşları;
Gümüş madalya kazananlar;
*“Sağlık Alanı için Yeşil Sentezle Üretilen Nanopartikül ve Bitki Özü İçeren Biyopolimer Film Malzemesi Üretimi” (Dr. Öğr. Üyesi Sinem Çevik, Öğr. Gör. Arife Kübra Yontar)
*“LaparoskopikMiyomektomi Operasyonunda Yeni Nesil Miyoma UteriEkartörü” (Doç. Dr. Abdülkadir Bakay, Dr. Öğr. Üyesi Onur Yontar, Dr. Mehmet Faruk Ölçenoğlu)
*“Atık Lastik Kauçukları ve Kenevirden Mamul Bir Kompozit Malzeme ve Bunun Üretim Yöntemi” (Prof. Dr. Sevim Alışır, Prof. Dr. Engin Burgaz, Prof. Dr. Selim Aytaç, Doç. Dr. Gökhan Demir, Doç. Dr. Özgür Demircan, Dr. Öğr. Üyesi Arife Şimşek)
*“Atmosferik Karbon Tutucu Sistem”(Doç. Dr. Özgür Baytut, Doç. Dr. Ali Ekber Özdemir, Öğr. Gör. Hakan Bülbül)
Bronz madalya kazananlar;
*“Bal Arısı Yetiştiriciliğinde Konvansiyonel Besleme için Kolonilere Uygun Hibrit Aparat” (Öğr. Gör. Yusuf Yakut, Öğr. Gör. Harun Çolak, Onur Baş)
*“Islak Yüzeylerde Yapışkanlık ve İyileştirici Özellik Gösteren Polimer Kompozit Yapılı Film” (Prof. Dr. Feza Geyikçi, Nisa Aydın)
*“Yapışkan Püskürtme Tekniğinde Adaptif Dilimleme ve Değişken Yapışkan Püskürtme Yöntemi” (Prof. Dr. Fatih Yapıcı, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim İnanç, Arş. Gör. Hasan Baş)
*“Antifungal,Antiinflamatuvar ve Antibakteriyel Özellikli Bir Biyokompozit Yara Örtüsü ve Bunun Üretim Yöntemi” (Prof. Dr. Sevim Alışır, Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, Ayyüce Baş)
*“Döner Manyetik Kuvvet Etkisi Altında Isı Transferinin Verimini Artıran Sistem” (Doç. Dr. Lütfü Namlı, Dr. Fevzi Şahin)
Ödülleriyle Üniversitemizi onurlandıran bütün akademisyen ve araştırmacıları kutluyor, geliştirdikleri yenilikçi teknolojilerin OMÜ’nün ‘Araştırma Üniversitesi’ hedefine katkı sunmasını ve ticarileşerek önemli sosyo-ekonomik kazanımlar elde etmesini temenni ediyoruz. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum